Yerli ve Milli Üretim Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) - WebPex.Net
  • Ana Safya
  • Genel
  • Yerli ve Milli Üretim Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)

Yerli ve Milli Üretim Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)

0
(0)

Yerli ve milli Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanmıştır. Yerli ve milli gururla devam.


ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.


Türk şirketi FNSS tarafından üretilen ve geliştirilen ZAHA, mühendislik testlerini başarıyla tamamlaya devam ediyor. Sadece ZAHA değil pek çok teknolojik sistemler de beraberinde üretiliyor. Dışa bağımlılığımızı azaltmamız konusunda bu teknolojiler oldukça etkili oluyor. Ülkemizde yaşanan teknolojik gelişmeler geleceğimize ışık tutuyor. Daha güçlü bir türkiye için buna ihtiyacımız olduğu çok açık.

https://yaay.com.tr/home

https://webpex.net/

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Gönderiyi beğendiniz mi?

Yıldızlayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama Oy 0 / 5. Oy Sonucu: 0

Oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir