Rusya'nın Kaderini Değiştiren Lider Çar 1.Petro - WebPex.Net
  • Ana Safya
  • Genel
  • Rusya’nın Kaderini Değiştiren Lider Çar 1.Petro

Rusya’nın Kaderini Değiştiren Lider Çar 1.Petro

5
(1)
Çar 1. Petro

1.Petro

(Doğumu 10 Haziran 1672 – Ölümü 8 Şubat 1725) tarihleri arasında yaşayan Çar 1. Petro hırslı ve ne istediğini bilen bir liderdi. Çoğu liderde olmayan özelliklere sahip bu imparator, ülkesi için her şeyi göze alabilirdi. Bunun en büyük kanıtı da Avrupa’daki ülkelerde casusluk yapmış olması ve bölgenin teknolojilerini, bilgisini ve gelişen medeniyeti öğrenmiş ve ülkesine gelip öğrenmiş olduğu bilgileri enjekte etmesidir. Rusya’nın bugün ki konumunu almasında önemli rol oynamıştır.

Peki Petro ne yaptı da Rusya’yı geri kalmaktan kurtardı ?

Rusya’yı Avrupa’nın güçlü devletlerinden biri haline getirmek isteyen Petro, ordusunu yenilemek ve bir donanma kurmak için harekete geçti. Bu amaçla Rusya’nın güney kıyılarında büyük tersaneler inşa ettirdi. Buralarda çalıştırmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gemi yapım ustaları getirtti. Bu arada kendisi de kimliğini gizleyerek uzun bir Avrupa gezisine çıktı ve Hollanda’daki gemi yapım tezgahlarında marangozluk yaptı. Petro bu gezisi sırasında İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya’yı dolaşarak çeşitli bilim ve zanaat dallarıyla ilgili bilgiler edindi. Ülkesine döndükten sonra da öğrendiklerini hayata geçirerek Rusya’yı modern bir Avrupa devleti haline getirdi.

Petro Dönemindeki Rusya’nın İzlediği Politikalar

17. yüzyılın sonlarına doğru Çar 1. Petro’nun tahta geçmesiyle birlikte güçlenmeye başlayan Rusya bu yükselişini 18. yüzyılda da devam ettirdi. Petro’nun dış politikası;

  • Baltık Denizi’nde egemen olma
  • Kırım’ı alarak Karadeniz’e ulaşma
  • Balkanlara doğru yayılma
  • Boğazları ele geçirerek sıcak denizlere inme amaçlarına dayanıyordu.

Rusya’nın sınırlarını Orta Asya ve Kafkasya’ya doğru genişletmek de onun hedefleri arasındaydı. Petro’nun izlediği bu dış politika hedefleri kendisinden sonra gelenler tarafından da benimsendi. Böylece Rusya 18. yüzyılın ilk yarısında topraklarını İsveç, Lehistan, ve Osmanlı Devleti aleyhine büyüttü.

Bizden birkaç cümle…

Her devrin bir lideri olmuş, ülkesi için gerekli adımları atmıştır. Bu yazımızda vurgulamak istediğimiz konu Rusya’nın lideri değil , onun ülkesi için neler yaptığı ve hangi seviyelere getirdiğidir. Bugün onun politikaları ve hedefleri sayesinde Rusya hatırı sayılı bir yere gelmiştir. Ama her ne kadar Petro güçlü bir devlet için temeli atmış olsa da ondan sonra gelenler de aynı bilinç aynı ruh ile çalışmış ve ülkeyi kalkındırmıştır. Bugün Rusya’nın izlediği siyaseti ve politikayı beğenir veya beğenmezsiniz. Ancak şu söylenebilir ki ezilmemek için daima çalışmalı , bizi yok etmek isteyenlere karşı daima ayakta durmalıyız.

Gönderiyi beğendiniz mi?

Yıldızlayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama Oy 5 / 5. Oy Sonucu: 1

Oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir